FAQs
Odpovede na často kladené otázky
V dôsledku dotknutých skupín výrobkov sa oznamovacia a následne kompenzačná povinnosť vzťahuje takmer na celý výrobný a spracovateľský priemysel. Bez ohľadu na obrat a počet zamestnancov. Napríklad, aj spoločnosti, ktoré nespracovávajú žiadnu zo skupín produktov spadajúcich pod CBAM, môžu byť postihnuté, ak pri výrobe používajú dovezené predmety z týchto materiálov, ktoré boli dovezené z krajín mimo EÚ. Preto treba dôkladne zanalyzovať dovezený tovar, pretože napríklad dvere automobilov vyrobené z hliníka nespadajú pod povinnosť, zatiaľ čo matice a skrutky sú zahrnuté.
Ohlasovacia povinnosť sa vás týka, ak ste:
- dovozcovia tovarov z tretích krajín,
- vlastná hodnota dovezeného tovaru presahuje 150€ na jednu zásielku,
- dovezený tovar je kategorizovaný pod KN kódom, ktorý je uvedený v zozname tovarov v Prílohe 1 nariadenia (zoznam tovarov, na ktoré sa vzťahuje povinnosť),
- vzťahuje sa aj na zušľachtené výrobky
z tohto tovaru získané.
Vzťahuje sa na dovoz uhlíkovo
najnáročnejších výrobkov, a to:
- cement
- elektrina
- hnojivá
- železo a oceľ, vrátane rúr, konštrukčných častí (napr. mostné prvky, piliere, strechy, dvere, okná)
- hliník
- vodík
Povinnosť sa vzťahuje aj na výrobky z uvedených komodít.
V budúcnosti sa predpokladá
rozšírenie zoznamu výrobkov, na ktoré sa mechanizmus bude vzťahovať.

Poskytované údaje Európskej komisii sú zložité a rozsiahle. Pre každý dovezený výrobok sa musia určiť priame a nepriame emisie a taktiež aj emisie z produktov dodávaných na trh. Hodnoty závisia od miesta výroby.
Pre podanie správnych výkazov je potrebné zhromažďovať, overovať a následne podávať správy o:
- presnom množstve každého tovaru vyjadrené v MWh v prípade elektriny a v tonách pri ostatnom tovare, ktoré boli spotrebované pri jeho výrobe v krajine pôvodu (informácie od dodávateľa),
- skutočných celkových viazaných emisiách vyjadrených v tonách emisií CO2e na MWh elektriny alebo v tonách emisií CO2e pri inom tovare na tonu každého druhu tovaru,
- celkových nepriamych emisií vrátane množstva spotrebovanej elektriny a príslušného emisného faktora,
- cene uhlíka splatnej v krajine pôvodu v prípade viazaných emisií v dovezenom tovare, a to s prihliadnutím na relevantné zľavy alebo iné formy kompenzácie.
Na Slovensku je orgánom príslušným pre CBAM Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky („MŽP SR“). MŽP SR úzko spolupracuje s Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky, ktoré v pravidelných intervaloch informuje dovozcov a nepriamych colných zástupcov o ich povinnostiach vyplývajúcich z legislatívy EÚ v súvislosti s mechanizmom CBAM a zasiela údaje o dovoze tovarov CBAM Európskej komisii. MŽP SR udeľuje povolenie na prístup do prechodného registra CBAM dovozcom a nepriamym colným zástupcom so sídlom v SR na základe elektronicky zaslanej žiadosti vyplnenej dovozcom alebo nepriamym colným zástupcom.
Po skončení prechodného obdobia (1.1.2026) budú musieť spoločnosti platiť finančnú kompenzáciu za uhlíkové emisie vypustené pri výrobe dovezených tovarov. Prechod na zakupovanie si Certifikátov CBAM. Jedná sa o zakúpenie emisných kvót v systéme ETS. Spoločnosť, ktorá vyššie uvedené komodity dováža, si bude musieť zakúpiť CBAM certifikáty, ktorých cena bude určená cenami Európskeho systému obchodovania s emisiami upravenými o všetky bezplatné emisné povolenky, ktoré výrobcovia dostávajú v rámci EÚ na krytie uhlíkových nákladov vznikajúcich počas výrobného procesu v krajine výroby.
Teda výrobcovia v rámci EÚ musia pokryť svoje emisie nákupom kvót v rámci systému ETS, zatiaľ čo dovozcovia z tretích krajín túto povinnosť nemajú, čím v podstate vzniká cenový rozdiel. Po novom bude dovozca z tretej krajiny povinný zakúpiť si Certifikát CBAM, ktorým sa vzniknutý cenový rozdiel vyrovná. Mechanizmus CBAM teda dopĺňa systém ETS, ktorý sa uplatňuje v EÚ.
Teda výrobcovia v rámci EÚ musia pokryť svoje emisie nákupom kvót v rámci systému ETS, zatiaľ čo dovozcovia z tretích krajín túto povinnosť nemajú, čím v podstate vzniká cenový rozdiel. Po novom bude dovozca z tretej krajiny povinný zakúpiť si Certifikát CBAM, ktorým sa vzniknutý cenový rozdiel vyrovná. Mechanizmus CBAM teda dopĺňa systém ETS, ktorý sa uplatňuje v EÚ.
Prechodné obdobie slúži ako predpríprava na už fixné obdobie, kedy sa budú zakupovať CBAM certifikáty. Počas tohto prechodného obdobia je spoločnosť povinná zanalyzovať všetok dovezený tovar z krajín mimo EÚ, stanoviť si postupy, metodiku a zabezpečiť reporting podávaný kvartálne vo fome hlásení. Je to obdobie zberu informácií pre všetky zainteresované strany (dovozcov, výrobcov, zodpovedné orgány). Počas tohto obdobia nie sú žiadne finančné kompenzácie.
CBAM sa začne uplatňovať v plnej miere od 1. januára 2026. Schválení deklaranti CBAM budú musieť každoročne deklarovať množstvo tovaru dovezeného do EÚ a emisie skleníkových plynov viazané v dovoze do EÚ. Následne odovzdajú zodpovedajúci počet certifikátov CBAM. Prvé vyhlásenie CBAM za kalendárny rok 2026 by sa malo predložiť do 31. mája 2027.
Cena certifikátov sa vypočíta za každý kalendárny týždeň ako priemer záverečných cien kvót EU ETS na aukčnej platforme v EUR/ t emitovaného CO2, v súlade s postupmi stanovenými v osobitnom nariadení. Pre tie kalendárne týždne, v ktorých nie sú plánované aukcie na aukčnej platforme, bude cenou certifikátov CBAM priemer záverečných cien kvót EU ETS z posledného týždňa, v ktorom sa konali aukcie na aukčnej platforme.
Primeranú a odradzujúcu pokutu môžu príslušné orgány uložiť dovozcovi alebo
nepriamemu colnému zástupcovi aj počas prechodného obdobia, a to v prípade
nesplnenia ohlasovacej povinnosti alebo ak je správa o CBAM neúplná alebo
nesprávna a neboli prijaté opatrenia na jej opravu.
Počas trvalej fázy po 1.januári 2026 by pokuta za
neodovzdanie certifikátov CBAM schváleným deklarantom CBAM mala byť totožná s
pokutou za prekročenie emisií stanovenou v európskej smernici o vytvorení
systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov a zvýšená v súlade
s ustanoveniami tejto smernice, podľa pravidiel platných v roku dovozu tovaru.
Takáto pokuta sa uplatní za každý certifikát CBAM, ktorý schválený deklarant
CBAM neodovzdal.
Ak tovar do EÚ uviedla iná osoba ako schválený deklarant CBAM bez toho, aby
splnila povinnosti podľa tohto nariadenia, pokuty by mali byť vyššie, aby boli
účinné, primerané a odrádzajúce. Podľa
nariadenia má ísť o trojnásobok až päťnásobok vyššie uvedenej pokuty. Táto
pokuta bude uplatniteľná v roku uvedenia tovaru na colné územie EÚ za každý
certifikát CBAM, ktorý táto osoba neodovzdala.